Ekonomik Veriler Ve Önem Dereceleri

yorumsuz
1.495 views
Ekonomik Veriler Ve Önem Dereceleri

Ekonomik takviminde bazı verileri ve öncelik değerlerini sıralayalım.
TARIM DIŞI İSTİHDAM DEĞİŞİMİ (NFP)                       ÖNEM DERECESİ:tiktiktik                                                Tarım dışı istihdam değişimi sektör dışında çalışanların istihdam durumları hakkında bilgiler içeren veridir. Amerikan dolarının gidişatı hakkında bize önemli bilgiler verir. Verinin iyi gelmesiyle dolarda olumlu hareketler gözlenir.Saat 15:30 da her ay ilk cuma günü veri yayınlanır.

 ADP TARIM DIŞI İSTİHDAM DEĞİŞİKLİĞİ  ÖNEM DERECESİ:tiktiktik                                                 

Tarım dışı istihdam değişimi NFP den 2 gün önce çarşamba günü ADP tarafından  yayınlanan veri NFP  tarım dışı istihdam verisinin habercisi olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla Amerikan dolarının gidişatı hakkında bize önemli bilgiler verir. Verinin iyi gelmesiyle dolarda olumlu hareketler gözlenir.

İSTİHDAM TALEPLERİ   ÖNEM DERECESİ:tiktiktik

Her hafta perşembe günü yayınlanan veri hafta içi oluşan işsizlik sigortalarının değerlendirilmesi sonucu oluşur. Veri işsizlik değişimi için güçlü bir göstergedir. Açıklanan verinin beklenenden düşük olması Amerikan dolarının gidişatı hakkında bize önemli bilgiler verir. Verinin iyi gelmesiyle dolarda olumlu hareketler gözlenir.

ABD İŞSİZLİK ORANI  ÖNEM DERECESİ:tiktiktik

Her ay cuma günleri  ABD de  mevcut ekonomiyi en iyi  yansıtan verilerden biri olarak karşımıza çıkar. ABD işsizlik oranı altmış bin hane ve üç yüz yetmiş beş bin işletme arasında yapılan yazılı anket çalışmasıyla belirlenir. İşsizliğin  düştüğü verilerde dolarda olumlu hareketler gözlenir.

GSYH – GAYRİ SAFİ YURT İÇİ HASILA (GDP) ÖNEM DERECESİ:tiktiktik

GSYİH bir ülke ekonomisinin büyüyüp büyümediği  yada ülke ekonomisinin durgunluğu hakkında bilgiler verir. Önemli bir veri olan GDP  olumlu yönde gelişirse dolarda olumlu hareketler gözlenir.

 

Anadolu forex robotu

 
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.